Šíráz – perla Orientu, slavní básníci a čaj
Íránský Šíráz je jiný než ostatní města v zemi. Ano, je nabité památkami a historií, ale takových bychom v Íránu našli více. Šíráz je však synonymem perské poezie, a to z něj dělá výjimečné místo. Málokterý národ světa si tak váží poezie jako právě Íránci a hrobek svých slavných básníků mají ve městě hned několik. Šíráz proslavily i jeho zahrady, paláce a líná atmosféra. Stačí přijít a hned poznáte, proč si ho tolik návštěvníků oblíbilo.
V Šírázu najdete vše z kouzelného Orientu, nádherný bazar Vakíl, údajně nejkrásnější perské zahrady, aristokratické paláce, granátová jablka, hrobky básníků, čajovny i staré karavanseráje. Leží na jihu Íránu a je městem rajských zahrad, které Íránci přímo zbožňují. Je zde pohřeb nejslavnější perský básník všech dob, Haféz. Vydejte se k jeho hrobce a sledujte, jak Íránci recitují jeho básně. Čaj u Háfezovy hrobky chutná výborně a vždy jste v centru dění. Lidé se vás budou ptát, odkud jste a co se nám v jejich zemi líbí. S každým douškem čaje se nakonec vaše nadšení z Íránu prohloubí.
Šíráz to je Háfez a naopak nic nevystihuje Šíráz víc než právě básníkovo jméno. Jeho hrobka leží mimo centrum, mimo všeho ruchu, bazarových uliček a troubení aut. Leží v zahradě obklopené růžemi, vysokými cypřišovými stromy, které podle perské legendy představují svobodu a co je nejhlavnější, Háfez je stále obklopen lidmi. Před areálem postává několik mužů s krabicemi a barevnými andulkami. Ty svými zobáky vyberou malý papírek s veršem básníka či s nějakým mravním ponaučením. Téměř každý si ho koupí před tím, než vstoupí dovnitř. Ze široké zahrady vedou schody k menší, kde pod kamenným altánem ozdobeným sloupy leží sarkofág. Jsou do něj vepsané slavné verše. Íránci přijdou a recitují si je nahlas, nebo potichu tak, že člověk vidí jen jejich hýbající se rty. Rukou se letmo dotknou hrobky a povídají si s Háfezem. Postěžují se, pochlubí, svěří se mu s problémy, protože on by je chápal. Čajovna v rohu areálu je plná lidí. Čaj se pije ze starých souprav s obrázky kadžarské dynastie a podává se i oblíbená zmrzlina či jídlo.
Bazarové uličky v Šírázu jsou lákavější, protože představují svět, jaký doma nemáme. Bazar má svou novou i starou část. Jeho hlavní ulice je roztahaná pod střechou a z obou stran ji lemují obchody s prodavači. Ti se příliš nesnaží, protože říkají, že kdo chce, ten si je najde a přijde. Absolutní opak, jaký znají lidé třeba z Egypta. Někteří sedí ve vyvýšených částech obchodu, popíjejí čaj, odpočívají nebo se baví se sousedními prodavači. Je zde cítit pohodu, člověk by řekl téměř až rodinnou atmosféru. Několik prodavačů, zejména děti a mladší chlapci chodí se zbožím v rukou a ukazují ho kolemjdoucím. Ženská část bazaru se zaplnila dívkami a ženami. Šátky, hedvábné šály, kašmír, šaty zdobené třpytícími se mincemi, dokonce zde prodávají i spodní prádlo, trička a samozřejmě zde dostanete i černé čádory či kabátky mantá, které nosí mladší ročníky.
Nejen básníci vdechují městu duši, ale jsou to i rajské zahrady, jak je někdy Íránci nazývají. Mezi ty nejkrásnější v zemi patří zahrada jménem Eram. U bazénu s vodou stojí propracovaný palác kadžarské dynastie plný nejrozmanitějších detailů a všude kolem jsou záhony květin a stromy. Každý z nich má tabulku s názvy, aby návštěvník přesně věděl, na co se dívá. Všude stříká voda, voní květiny, stromy poskytují stín a když si člověk sedne do nedaleké čajovny a naslouchá se do ticha, probleskne mu myslí, že už ví, proč ji přezdívají rajská zahrada.