Místa skutečná i fiktivní, tematické zábavní parky a zajímavosti z natáčení, které by měl znát každý fanoušek Harryho Pottera.
Autor: Erika Žišková
04.03.2020
Místa skutečná i fiktivní, tematické zábavní parky a zajímavosti z natáčení, které by měl znát každý fanoušek Harryho Pottera.
Autor: Erika Žišková
04.03.2020
Svět fanoušků Harryho Pottera má mnoho pestrých podob. Jedni organizují maratony nepřetržitého sledování celé filmové série, jiní zase turnaje v pozemní obdobě famfrpálu, další zakládají místní či virtuální komunity a ti tvořivější se pokoušejí psát volné pokračování příběhu.
A kdo má zároveň zálibu v cestování, vydává se po Harryho stopách. Navštívit místa natáčení, nechat se unést jejich podmanivou atmosférou a vstoupit tak na pár momentů do paralelního vesmíru čarodějů je snem nejednoho, nejen dětského, diváka. Většina filmových lokací se nachází na území Velké Británie a naplánovat si malé „turné“ podle vlastní chuti není žádný problém.
Začít lze přímo v hlavním městě, které nabízí kromě známých míst, i mnoho doprovodných atrakcí.
Stanice King’s Cross
Velká a frekventovaná stanice, ze které vypravovali vlaky plné malých čarodějnických adeptů na školu Bradavice (Hogwarts), je rušná non-stop. Vedle možnosti přístupu na nástupiště zde najdete i populární fotospot s označením „Platform 9 ¾“ a vozíkem s kufry mizejícím ve zdi.
Stanice St. Pancras
Hned naproti King’s Cross se nachází St. Pancras, před níž Harry a Ron ukradli ikonický létající Ford Anglia, když v Tajemné komnatě zmeškali vlak.
Leadenhall Market
Jeden z četných londýnských trhů, lokalizovaný v City, propůjčil své zákoutí scénám z Kamene mudrců. Hostinec Děravej kotel bohužel ve skutečnosti není hostincem, ale vnější vchod si stále zachovává svou filmovou podobu. Při pohledu na něj jen čekáte, kdy se vynoří Hagrid v bujaré náladě.
Borough Market
Ve Vězni z Azkabanu se Děravej kotel přemístil o kousek jižněji, na opačný břeh Temže, přímo před bránu známějšího trhu Borough. Budova je schovaná pod železničním mostem a ani její vzhled se ve srovnání s filmem vůbec nezměnil.
Millennium Bridge
Pěší lávka Millennium Bridge spojující galerii Tate Modern a bezprostřední okolí katedrály Svatého Pavla se v Princi dvojí krve, pod náporem děsivého přeletu Smrtijedů, zhroutila pod hladinu londýnské řeky.
Lambeth Bridge
Most Lambeth Bridge v blízkosti Westminsterského paláce se v sérii objevil hned dvakrát – v části Vězeň z Azkabanu přes něj Harry prosvištěl na flexibilním třípodlažním autobuse a na košťatech přes něj proletěla i letka Fénixova řádu ve stejnojmenném díle.
Dům plazů, londýnská ZOO
O tom, že Harry ovládal hadí řeč, jsme se měli možnost přesvědčit například ve scéně z Kámene mudrců, v níž vysvobodil ze zajetí obrovskou krajtu. Odehrávala se v pavilonu plazů londýnské ZOO, lokalizované v Regent's parku.
Scotland Place
Krátká ulička Scotland Place nedaleko Trafalgar Square se vyznačuje architektonicky zajímavým prvkem přemosťujícím dvě vládní budovy po jejích stranách. Právě zde se nacházel vchod do Ministerstva Magie v Relikviích smrti I.
Fourth Form Room, škola v Harrow
Mimo centrum města, ale v krásném prostředí čtvrti Harrow, leží místní chlapecká škola s dlouhou a bohatou minulostí a v útrobách její budovy i historická učebna ze 17. století. Hermiona zde úspěšně vyslovila kouzlo „Wingardium Leviosa“ a jeho účinkem se bílé pírko vzneslo nad hlavami jejích překvapených spolužáků.
Oxford
Klidné ulice a budovy slavného univerzitního města jsou pro čarodějnické příběhy přímo předurčené a tvůrci filmů o Harrym tento potenciál i dostatečně využili. Pouze hodinu vlakem od Londýna, Oxford je ideálním místem pro celodenní výlet.
Knihovna vévody Humphreyho
S jejími tmavými, mysteriózními kouty, dřevěnými podlahami a vysokými policovými stěnami plnými starých knih se Humphreyho knihovna dokonale hodila na ztvárnění školní knihovny Bradavic. Nejpamátnější je asi scéna s Harrym oblečeným do neviditelného pláště, sledujícím profesora Snape-a.
Fakulta teologie a náboženství
Frekventovaným prostorem čarodějnické školy je i ošetřovna. Mezi jiným se tam Harry probudí po své první konfrontaci s Voldemortem a profesorka McGonagallová tam učí Rona Weasleyho tančit valčík při hudbě z obrovského gramofonu. Síň je součástí středověké budovy Fakulty teologie a náboženství.
New College
Scény, odehrávající se na chodbách Bradavic se filmovaly na více místech a jedním z nich byla i oxfordská New College. Úžasná podélně kamenná okna jsme měli možnost obdivovat v Ohnivém poháru. Dvůr této vzdělávací instituce, založené už v roce 1379, se pyšní 200letým cesmínovým dubem, pod kterým Moody proměnil Draca Malfoye na fretku.
Christ Church
Svými chodbami přispěla k pohádkové atmosféře Bradavic i fakulta Christ Church. Hermiona tu Harryho ujistí, že být stíhačem ve famfrpálovém týmu má v krvi a dokladuje to vystavenou trofejí se jménem jeho otce. Jídelna fakulty je sice namísto létajících svíček osvětlena lampami, ale i přesto posloužila jako hlavní inspirace pro jídelnu Bradavic. Jelikož je přístupná pro turisty, vyplatí se vidět ji, i když se v ní přímo nenatáčelo.
Zkušenému filmařskému oku producentů filmů o Harrym nemohly uniknout ani krásy divoké přírody Skotska.
Viadukt Glenfinnan
Cesta vlakem do Bradavic vede přes jedinečný výtvor stavebního inženýrství – železniční viadukt Glenfinnan. Projíždí jím vlak zvaný Jacobite (jinak Bradavický expres) poháněný parní lokomotivou a během filmování Prince dvojí krve dostalo sto dětí místní školy příležitost cestovat jako kompars malých čarodějů.
Loch Shiel
Jezero u bradavické školy je v plné kráse viditelné při průletu Rona a Harryho ve Fordu Anglia (Tajemná komnata) a také při soutěži tří kouzelnických škol (Ohnivý pohár). Skotský Loch Shiel je i ve skutečnosti zázračně krásnou přírodní kreací.
Vodopád Steall Falls
Stékající ze skalního hrdla pod nejvyšším vrchem Británie (Ben Nevis), vodopád Steall Falls je známou atrakcí pro pěší turisty. Filmaři si ho vybrali jako pozadí pro famfrpálové zápasy i část Harryho honičky se zlověstným drakem, Maďarským trnoocasým v Ohnivém poháru.
Slatina Rannoch
Vlhkými půdami slatiny Rannoch projíždí Bradavický expres v momentě, kdy ho přepadnou Smrtijedi hledající Harryho v Relikviích smrti I. Toto rašeliniště je dalším z četných krás skotské divočiny a jeho mozaiku tvoří travnaté plochy, střídající se s malými jezírky nazývanými lochany.
Glen Coe
Dramatické panorama údolí Glen Coe ve skotské Vysočině tvoří strmé hory, oblohu reflektující jezera i nenápadné vodopády. Točilo se zde několik záběrů včetně scény z Hagridova příbytku ve Vězni z Azkabanu. (A kromě Harryho Pottera i bondovka Skyfall a skotská legenda Lví srdce.)
Loch Etive
Jezero Loch Etive figuruje v obou závěrečných částech série – Relikvie smrti I. a II. Hermiona, Ron a Harry nejprve na jeho břehu táboří a později si tato odvážná trojice zvolí jeho vody i jako nejbezpečnější místo pro seskok z dračích zad při jejich útěku z Londýna. Loch Etive je oblíbeným místem kajakářů a nedaleké městečko Oban dalo jméno i známé whisky.
Yorkshire
Hrabství Yorkshire je vyhledávaným regionem na kratší relax v lůně přírody i klidný, usazený rodinný život.
Stanice Goathland
Malebné nádraží Goathland je konečným cílem studentů magie na palubě Bradavického expresu, přijíždějících z Londýna. Vesnice Goathland se nachází v národním parku North York Moors.
The Shambles
Tato okouzlující ulička ve městě York s kamennou dlažbou, lemovaná starými městskými domy, představuje ve filmech Příčnou ulici – londýnské centrum kouzelnického dění, pomluv a nákupů.
Malham Cove
Na členité vápencové terase Malham se Harry a Hermiona ukrývají ve stanu před Voldemortem (Relikvie smrti I.). Živelná krása tohoto útvaru uchvátí každého návštěvníka. Kolmo dolů z ní stéká vodopád ústící do klidně pokračujícího potoka.
Bracknell
Dům, ve kterém Harry vyrůstal, měl adresu 4 Privet Drive, Little Whinging, Surrey, ale ve skutečnosti ho najdete na ulici Picket Post Close číslo 12, v městečku Bracknell, v hrabství Berkshire. Loni ho majitel prodával za 475 000 liber. Vložiť fotku: denní-vestec
Gloucesterská katedrála
Koridory katedrály s vysokými klenbami jsou místem boje malých členů Nebelvíru s obrovským trollem (Kámen mudrců). Odehrálo se zde i několik dalších scén, protože filmaři se do impozantních interiérů katedrály ve městě Gloucester jistě rádi vraceli.
Hrad Alnwick
V exteriérech tohoto středověkého hradu dostávali studenti Bradavic v Kameni mudrců lekce létání na koštěti. Mohutné kamenné stěny hradu a široké travnaté prostranství jeho okolí se vryly do paměti nejednoho fanouška.
Katedrála Durham
Bradavické učebny důležitého magického umění přeměňování, čili přeměny tvorů na jiné tvory, či nestvůry, pod taktovkou McGonagallové byly umístěny do Durhamské katedrály.
A komu nestačí návštěva sice autentických, ale přece jen navzájem od sebe oddělených míst natáčení, kdo touží po delším, nepřerušovaném „HP“ zážitku, má na výběr hned několik lákavých destinací.
The Wizarding World of Harry Potter
Síť tematických zón v rámci zábavních parků filmové společnosti Universal Studios nazvaných The Wizarding World of Harry Potter se aktuálně nachází ve třech městech – Orlandu, Hollywoodu a Tokiu (ve výstavbě je i park v Pekingu).
V rozlehlém areálu orlandského resortu jsou Harryho dobrodružstvím věnovány rovnou dvě atrakce. Na břehu laguny parku Islands of Adventures stojí bradavický zámek v celé své kráse. Prohlídka jeho interiéru začíná pěšky a pokračuje jízdou na dráze. Fanoušky v obou fázích provázejí známé scény, postavy i magické zážitky. V ředitelně se setkají s profesorem Brumbálem, podívají se přímo do Zrcadla z Erisedu, Moudrý klobouk jim připomene pravidla bezpečnosti a jízda je provede famfrpálovým zápasem, či Zapovězeným lesem.
Cosi pro odvážnější, horská dráha Let hipogryfa Klofana (Flight of the Hippogriff), je nedaleko Bradavic. Dlouhá je 335 metrů, s průměrnou rychlostí jízdy 45,9 km/h a nejvyšší bod má ve výšce 13 metrů.
Mezi zámkem a horskou dráhou leží uličky Prasinek, kde je možné vybrat si z bohatých zásob čarodějnických pomůcek, outfitů i zázračných elixírů.
Druhá část parku, Universal Studios Florida, nabízí repliku Příčné ulice, krytou horskou dráhu Harry Potter and the Escape from Gringotts. Na tuto dráhu se dostanete přímo v Gringottově bance, kde hned při vstupu uvidíte těžko pracující skřítky. Během jízdy budete muset spolu s Harrym, Ronem a Hermionou čelit lordu Voldemortovi a šílené Bellatrix.
Tyto dvě části parku jsou propojeny 1 800 metrů dlouhou jízdou Bradavickým expresem z King’s Cross až do Prasinek. Ve vlaku se pohodlně usadíte do kupé, a dokonce i během této jízdy zažijete filmové zážitky, protože okna a dveře vlaku jsou obrazovky, takže celou cestu máte pocit, že opravdu cestujete do Bradavic nebo do Londýna. Nelekněte se, když na dveřích najednou spatříte mrazivé otisky mozkomorů!
K dalším lákadlům patří obchod s kouzelnickými hůlkami, loutkové představení Rowlingové Pohádek barda Beedla a množství obchodů a restaurací, včetně Děravého kotle.
Víceméně identické obdoby orlandských atrakcí Bradavic a horské dráhy Flight of the Hippogriff vytvořila Universal Studios i ve svých zábavních parcích v Tokiu a Hollywoodu.
Prohlídka Harry Potter studií Warner Bros v Londýně
V severovýchodní londýnské čtvrti Leavesden stojí na ploše 50 000 m2 komplex filmových studií Warner Bros, ve kterých se všech osm částí série natáčelo. Co tu lze zažít na vlastní kůži je v první řadě autenticita – všechny místnosti i exteriéry vypadají přesně jako ve filmu. Od detailního modelu Bradavic, přes dům na Privet Drive (a Harryho pokoj pod schody), Příčnou ulici, nebo velkou bradavickou jídelnu, až po učebnu výroby lektvarů. Kromě toho jsou zde interaktivní vizuální atrakce, dárkový obchod a kavárna Blacklot, nabízející nealkoholický máslový ležák.
• Zajímavým zvratem v Tajemné komnatě bylo odhalení, že jméno Tom Marvolo Riddle je anagramem (záměna pořadí písmen výrazu s cílem vytvoření nového významu) spojení „I am Lord Voldemort“. Aby se tato bystrá slovní hříčka neztratila v překladech do jiných jazyků, byly jí přizpůsobeny překlady chlapcova jména, například:
• Co dělá do velké míry Harryho Harrym, jsou jeho ikonické kulaté brýle. Herec Daniel Radcliffe jich v průběhu natáčení vystřídal až 160 kusů. A k tomu ještě 60 různých čarodějnických hůlek.
• Chlapeckou postavu Toma Riddlea hrál herec Hero Fiennes-Tiffin, synovec Ralpha Fiennese, který hrál Lorda Voldemorta.
• Akt trapného a neosobního objetí Draca Voldemortem v Relikviích smrti II. nebyl ve scénáři, ale vznikl jako improvizace v podání Ralpha Fiennese.
• Emma Watson neměla zájem zúčastnit se školního konkurzu na roli Hermiony. Aby tak nakonec učinila, ji přesvědčila až její učitelka.
• Každý z dopisů adresovaných Harrymu byl psán ručně, a to hned až dvakrát. První sada se totiž ukázala jako příliš těžká pro sovy, které je doručovaly.
• Filmaři měli původně v úmyslu zachovat věrnost knižní předloze a zobrazit Harryho se zelenýma očima a Hermionu s předkusem. Daniel Radcliffe však měl alergickou reakci na kontaktní čočky a Emma Watson nedokázala srozumitelně mluvit.
• Již zmíněná Knihovna vévody Humphreyho udělala po staletích první výjimku, když povolila produkci filmu použít otevřený oheň (ve svítilně) v prostorách knihovny.
• Autorka knih J. K. Rowlingová požadovala, aby byli všichni herci britského původu. Jedinou výjimkou byl Verne Troyer v roli skřítka Griphooka a i jeho americký přízvuk byl předabovaný. Samotná Rowlingová odmítla roli Harryho matky ve scéně se Zrcadlem z Erisedu (Kámen mudrců).
• Postavu Zlatoslava Lockharta měl údajně hrát Hugh Grant a v úvahu prý připadal i Jude Law. Úkoly se nakonec zhostil Kenneth Branagh.
• Roli Brumbála ztvárnil v prvních dvou částech Richard Harris a po jeho smrti ho nahradil Michael Gambon, kterého si diváci pletou s Ianem McKellanem – nezapomenutelným Gandalfem z Pána prstenů.
• Jednou z nejkomplikovanějších scén celé série byla ta se sedmi postavami Harryho vedle sebe v Relikviích smrti I. Daniel Radcliff napočítal, že se do své konečné podoby natáčela devadesátkrát.
Cestujte s CK SEN na poznávací zájezdy a a zažijte dobrodružství jako Harry.