HISTORIE A POLOHA GULLFOSS
Gullfoss je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí na Islandu a je součástí Zlatého okruhu (Gullni hringurinn), populární turistické trasy. Nachází se přibližně 120 km od Reykjavíku, hlavního města Islandu, a cesta autem k němu trvá asi 1 hodinu 45 minut.
Nachází se nedaleko pramene významné islandské řeky Hvítá (Bílá řeka) a zhruba 10 km od světoznámého Geysiru. Mnoho lidí považuje Gullfoss nebo chcete – li Zlatý vodopád za jeden z nejkrásnějších na Islandu, ne – li na celém světě. Název „zlatý“ vychází z faktu, že během slunečného dne mají peřeje v odlesku zlatohnědou barvu. Příčinou toho je vysoké množství sedimentů, které jsou obsaženy ve vodě vytékající přímo z ledovce Langjökull. Ten je druhým největším na celém ostrově! Voda padá dolů ve dvou stupních, jeden je 11 m vysoký a druhý 21 m, do 2,5 km dlouhé trhliny pod nimi. Gullfoss patří k nejmohutnějším vodopádům na ostrově, na jaře v období masivního tání mívá dokonce nejvyšší průtok ze všech evropských vodopádů. Voda ve „zlaté kaskádě“ může protékat rychlostí až 80 metrů krychlových za sekundu v zimě a až 140 metrů krychlových za sekundu v létě. Nicméně nejvíce zde bylo naměřeno dokonce neuvěřitelných 2 000 metrů krychlových za sekundu!
Místo bylo vyhlášeno v roce 1979 přírodní rezervací, a to především proto, aby byla zajištěna ochrana lokality a její krása uchována i pro budoucí generace. Panenskost místa totiž byla ohrožena již na počátku 20. století, kdy se zvažovalo využití vodopádů k výrobě elektřiny. Zahraniční investoři, kteří si Gullfoss pronajali nepřímo od majitelů Tómase Tómassona a Halldora Halldorssona, zde zamýšleli postavit vodní elektrárnu, která by vodopád navždy zničila. Sigríður Tómasdóttir (1871 – 1957), Tómassonova dcera, byla striktně proti, protože vodopád velice milovala. Podnikla mnoho kroků a absolvovala složitou cestu, aby protestovala v Reykjavíku, celou cestu šla pěšky (120 kilometrů v každém směru). Když však vše ostatní selhalo, pohrozila, že se na protest vrhne do vodopádu. Naštěstí k tomu nemuselo dojít. S pomocí svého právníka (Sveinn Bjornsson, který se později stal prvním prezidentem Islandu) se jí podařilo smlouvu s investory zrušit. A tak se Gullfoss stal majetkem všech obyvatel Islandu.
Památník Sigríður od sochaře Rikhardura Jonssona stojí u vodopádu a každoročně se u něj zastaví tisíce návštěvníků, připomíná mj. její odvahu a úspěšné tažení za záchranu překrásné islandské přírody.
Gullfoss je v zimním období oblíbeným „photo pointem“, protože nabízí ideální prostředí pro krásné snímky dechberoucího přírodního úkazu - polární záře. Vodopád byl také místem natáčení některých filmů. A objevil se také například ve videoklipu americké kapely Live k písni Heaven.
Z mnoha vyhlídek podél značené stezky můžete vidět jak vodopád, tak 32 m hlubokou štěrbinu, do které se řeka noří. Ze silnice a parkoviště však jakoby se řeka řítila do samotné země a mizela z povrchu. Výlet ke Gulffoss je zkrátka povinnou zastávkou při vašich toulkách po Islandu, nezávisle na ročním období. Vodopád vypadá impozantně a dramaticky dokonce i za špatného počasí. Každopádně během slunečných dnů je možné nad vodopádem často spatřit duhu, což fotogeničnost místa ještě umocňuje!
TIP: Pokud navštívíte Gullfoss v zimním období, buďte velice opatrní. Stezka bývá často zledovatělá a hrozí tak riziko pádu. Každopádně i mimo zimní období se držte značených tras, menší děti držte za ruku. Pád do štěrbiny by mohl být fatální.