Trinity College a Book of Kells
Od mostu už přímo kráčíme k nejznámější irské univerzitě – Trinity College. Vchod je přímo z ulice vlevo, kde se podchodem přesunete na hlavní univerzitní náměstí. Připravte se na davy lidí, studenti, kterých zde najdete během školního roku mnoho (v současnosti je počet studentů cca 15 tisíc), se tu mísí se stále přítomnými turisty, kteří jsou také běžnou součástí univerzity. Není divu, každý chce vstoupit do útrob školy, kde studovali osobnosti jako první irská prezidentka Mary Robinsonová, satirici a autoři Oscar Wilde a Brian O'Nolan, spisovatelé Bram Stoker ('otec' Drákuly) a Samuel Beckett, či více důležití státníci. Univerzita byla založena v roce 1592 královnou Alžbětou (proto celý název školy je College of the Holy and Undivided Trinity of Queen Elizabeth near Dublin) po vzoru Oxfordu a Cambridge. Patří k sedmi tzv. starým univerzitám Británie a Irska, ve více budovách se ukrývají tři fakulty.
Po vstupu na náměstí uvidíte napravo před vámi masivní impozantní budovu. Jde o univerzitní knihovnu – Library of Trinity College, kde najdete více než šest milionů knih. Mezi jinými se zde nachází nejzachovalejší kniha čtyř evangelií na světě – Kniha z Kells, stará téměř 1300 let. Nádherná kniha vznikla v klášteře, barvy, které mniši tehdy použili na tvorbu popisů a iluminovaných obrázků, jsou čistě přírodní, dokonale zachovány pomocí ustalovače barvy, tehdy vyráběného z vaječných žloutků.
Vstup do knihovny je z pravé části budovy a turistům nabízí prohlídky celoročně, každý den mezi 9:30 a 17:00. Za jedenáct eur se dostanete do knihovny, za patnáct eur máte prohlídku spojenou i s kampusem a zbytkem areálu. Lístky si můžete koupit na místě u vchodu do univerzity, pokud byste se chtěli vyhnout davům, doporučujeme zakoupit lístky online zde.
Od Trinity College, se směrem po ulici Coleg Green a vlevo po Church Lane po asi dvou minutách chůze dostaneme přímo k soše Molly Malone. Naviguje nás k ní bezpečně i kostel Sv. Andreje, který se tyčí přímo za ní. Zajímavostí kostela je, že jednou už v Dublinu stál, o pár ulic dál, ale s Cromwellem padl i tento chrám, a nově byl postaven v roce 1665. V roce 1860 však vyhořel, a tak tu dnes stojí jeho nejnovější verze.
Nás však ještě více zajímá samotná Molly Malone, kterou najdete před kostelem. Kdo to byl a proč se vlastně stala symbolem města? Molly byla v 18. století pouliční obchodnicí s mušlemi, která se po nocích nebála ukazovat ani své tělo. V časech, kdy ženy neměly mnoho pravomocí, se Molly svojí odvahou dostala do povědomí místních velmi rychle. Na její památku irská hudební skupina "The Dubliners" vytvořila píseň "Cockles and Mussels", která se dodnes prozpěvuje v ulicích, i během městských či školních událostí metropole velmi často, stala se jakousi nepsanou hymnou Dublinu. V legendách se traduje, že po smrti Molly nikdy zcela neodešla a město proklela. Jiní zase věří, že ho chrání. Tak či tak, nezapomeňte promnout Mollyino bujné poprsí. Proč? Přece pro štěstí! Nebudete první, sami uvidíte, že jsou od tolika mnutí turistů z celého světa světlejší ...