Mexico City, hlavní město Mexika.

Proč je Mexico City jednou z nejzajímavějších metropolí světa?

Jedna z největších aglomerací světa skrývá na svém území kromě moderního centra plného mrakodrapů také směsici tradic mexické kultury. Ta zde udává ráz naprosto všemu – vzezření ulic, pouličnímu životu, gastronomické scéně a vlastně i naturelu obyvatel. Mexičané milují své tradice a snaží se je „držet při životě“ stůj co stůj. Ciudad de México či Mexico City je tedy doslova nabité vším, v čem se mexická kultura odráží, a město se ji také návštěvníkům snaží náležitě prezentovat.

Víte, že ve městě najdeme ulici, která svým jménem Avenida Masaryk potěší všechny české vlastence? Nebo že se Mexico City může pyšnit nejstarší ulicí na americkém kontinentě? A tušíte, kdo jsou defeños či chilangos?

K dokreslení koloritu města si při toulkách Mexico City nezapomeňte dát klasický street food – pečený sladký brambor s džemem!

Autor: Petra Špačková

10.03.2025

Čti více
Panoramatický pohled na Mexico City – dynamická metropole plná kontrastů.
Panoramatický pohled na Mexico City – dynamická metropole plná kontrastů.

Už při vystoupení z letadla si člověk všimne, že se tu dýchá trochu jinak. Vzduch je řidší, což není žádné překvapení, když se město nachází v nadmořské výšce přes 2200 metrů. Není to vyloženě nepříjemné, ale ten rozdíl pocítíte. Někomu adaptace trvá chvilku, jiný to sotva zaznamená. Celé Mexico City je obklopené masivními horskými hřebeny a vulkány, které dosahují ještě větší nadmořské výšky, a to přes 5 000 m.

Ciudad de México je hlavní a největší město Mexika a nejlidnatější město Severní Ameriky. Ale i celosvětově patří mezi největší a nejvýznamnější města. Počet obyvatel města i s aglomeracemi je necelých 22 milionů, což z něj dělá 6. největší metropolitní oblast na světě, druhou největší městskou aglomeraci na západní polokouli a největší španělsky mluvící město na světě.

A navíc si představte, že hlavní město Mexika je nejstarším hlavním městem v Severní i Jižní Americe. Původně bylo postaveno na skupině ostrovů na jezeru Texcoco kolem roku 1325 pod názvem Tenochtitlán, později bylo skoro celé zničeno a přestavěno Španěly. Poté, co Mexiko získalo na Španělsku konečně nezávislost, byl v roce 1824 vytvořen federální distrikt.

Roku 2016 však přestalo být město federálním distriktem (Distrito Federal nebo zkráceně D.F.) a nyní je oficiálně známé jako Ciudad de México (CDMX) s větší mírou autonomie.


Věděli jste, že....?

Zajímavostí jsou současná označení místních obyvatel, tou první je chilangos a z toho pak vycházející označení pro město – Chilangolandia. Obyvatele hlavního města tak pejorativně označují lidé žijící mimo Ciudad de México. Název má značit hlasitého a arogantního člověka. Další přezdívkou obyvatel metropole je defeños, což je odvozené od zkratky pro federální distrikt D. F. - „De-Efe“.


Do Mexika jezdíme s CK SEN již od roku 1995 a rádi vám jeho taje, konkrétně ty, co se schovávají v jeho metropoli, přiblížíme. Vydáte se do tohoto největšího španělsky mluvícího města s námi? Pokud mluvíte španělsky, můžete zde svoje vědomosti procvičit, pokud ne, nemusíte se ničeho obávat, vše za vás zařídíme. S průvodcem CK SEN se setkáme hned na letišti a společně vyměníme místní měnu. Věděli jste, že nové bankovky 100 pesos jsou vertikální a vyhrály soutěž o bankovku roku? Vyjdeme z letiště a na všechny dosedne první závan letního větru v největším americkém městě! Je velké jako polovina České republiky.

Obvykle se ubytujeme ve Fontán Reforma Hotel. Legendární Salón Corona je prakticky za rohem, což jistě ocení všichni milovníci tohoto zlatavého moku? Měla by se ta Corona pít s limetkou, nebo ne? Je lepší české nebo mexické pivo? S CK SEN se také dozvíte, proč není voda z kohoutku v Mexico City pitná.

Mexico City vás pohltí svou energií, kontrasty i srdečností. Ať už toužíte po dobrodružství, kultuře nebo tichu k rozjímání v parku Chapultepec, tohle město vám dá všechno. Pojďte ho poznat s námi!

Na vás už je jen následující: kontrola baterií ve fotoaparátech, čištění paměťové karty v mobil a příprava opalovacího krému a nejpohodlnější obuvi, kterou jste si přibalili do zavazadla. Naše toulky po mexické metropoli mohou začít!

Co tedy v Mexico City a okolí společně navštívíme?

Náměstí Zocalo -srdce Mexico City.
Náměstí Zocalo -srdce Mexico City.

CO NEMINOUT V MEXICO CITY

Sluneční kámen v popředí zájmu - Museo Nacional de Antropología

Sídlo Národního muzea antropologie (Museo Nacional de Antropología) bylo slavnostně otevřeno roku 1964 a jeho hlavním úkolem je šíření a ochrana mexických tradic, kultury a prezentace těch nejvýznamnějších archeologických a etnografických sbírek v celé zemi.

Pro nás v CK SEN je zdejší antropologické muzeum nejlepším a nejkrásnějším muzeem svého druhu na celém světě. Prohlédneme si zde nejvýznamnější památky včetně Slunečního kamene (Piedra del Sol) vážícího neuvěřitelných 24 tun a s průměrem přes 3,5 m, modely měst, zjistíme, jak vypadala v minulosti, a dozvíme se další fakta z historie Mayů nebo Aztéků. Kdy měl vlastně nastat konec světa? Co tím bylo konkrétně myšleno? Vše si přiblížíme a vysvětlíme.

Jen kousek od muzea začíná dlouhá třída Paseo de la Reforma.


Věděli jste, že....?

Zmíněný vzácný Sluneční kámen pochází z počátku 16. století a s příchodem barbarských Španělů v letech 1519 - 1521 byl téměř 300 let "pohřben" v mexické půdě. Znovu objeven byl až v roce 1790, kdy jej Mexičané našli a vystavili na boku Metropolitní katedrály.


Olmécká hlava v Národním muzeu antropologie – symbol starověkého Mexika.
Olmécká hlava v Národním muzeu antropologie – symbol starověkého Mexika.

Procházka po nejdelší třídě Mexico City

Projdeme se po Paseo de la Reforma neboli Avenida Paseo de la Reforma, která je 15 km dlouhá a 60 m široká. Je to nejvýznamnější a nejdelší třída ve městě. Pojmenována je podle liberálních reforem, které provedl oblíbený mexický prezident Benito Juaréz. Jeho význam spočíval především v boji proti francouzské okupaci ve 2. polovině 19. století a v jeho modernistických snahách o rozvoj země. V Mexiku je považován za národního hrdinu.

Pokud jste někdy sledovali jednu z bezpočtu mexických telenovel, je dost možné, že jste tam zaznamenali sochu tzv. Anděla nezávislosti (El Ángel de la Independencia), který se na třídě také nachází.

Palác pošty v Mexico City – architektonický skvost historického centra.
Palác pošty v Mexico City – architektonický skvost historického centra.

V epicentru zdejších mariachi

Milujete mexické melodie a chtěli byste na fotoaparát zachytit tradiční mariachi? Pak vězte, že Plaza Garibaldi je právě tím místem, kde se schází většina z nich. Při našich toulkách metropolí se zde samozřejmě zastavíme a vy dostanete příležitost moci se vlnit do rytmu či si broukat jejich písně. Najdete zde i krásné historické domy a podniky i stánky s lahodnou mexickou kuchyní. Níže v textu získáte krátký přehled, jaké pokrmy si v Mexiku nenechat ujít.

Mariachi – srdce a duše mexické hudby.
Mariachi – srdce a duše mexické hudby.

Jediný hrad na severoamerickém kontinentu - Castillo de Chapultepec

V mexické metropoli nemůžeme vynechat ani hrad Chapultepec nebo také Castillo de Chapultepec nacházející se na vrcholu stejnojmenného kopce v parku Bosque de Chapultepec. Věděli jste, že hrad je jediným královským hradem na severoamerickém kontinentu a že po krátký čas byl domovem habsburského císaře Maximiliána I. a jeho choti císařovny Carloty? Stalo se tak za tzv. Druhé mexické říše.

Byl postaven během místokrálovství Nového Španělska jako letní sídlo nejvyššího koloniálního správce, místokrále. Dostal různé využití, od skladiště střelného prachu až po vojenskou akademii. V roce 1882 jej prezident Manuel González prohlásil za oficiální sídlo prezidenta. Až na několik výjimek tam žili všichni následující prezidenti až do roku 1934, kdy se stávající prezident Lázaro Cárdenas del Río odstěhoval do nedaleké budovy Los Pinos a hrad proměnil v muzeum. Budova Los Pinos, původním názvem Rancho de la Hormiga (název změnil sám Cárdenas), sloužila jako sídlo mexického prezidenta až do roku 2018. Od té doby je oficiálním sídlem prezidenta Palacio Nacional na Plaza de la Constitución.

Připomeneme si, že hrad sehrál svou roli v roce 1992 coby místo podpisu smlouvy, která ukončila salvadorskou občanskou válku.

Hradní věž Chapultepec.
Hradní věž Chapultepec.

Zelené plíce města

V podhradí nalezneme překrásný a rozsáhlý park Bosque de Chapultepec s malebným jezerem, kde můžete strávit příjemné chvíle odpočinkem od ruchu velkoměsta. Ač centrum není daleko, Chapultepecký park je s ním spojen třídou Paseo de la Reforma, na veškerý shon se dá zde lehce zapomenout. Patří mezi největší parky na americkém kontinentu, hravě strčí do kapsy i newyorský Central Park. Najdeme zde ZOO (jedná se o největší zoologickou zahradu v Mexiku), různá muzea, či botanickou zahradu. Každopádně buďte si jisti, že i bez návštěvy botanické zahrady si místní flory užijete vrchovatě. Park je označován jako zelené plíce města a v neděli ho dle zdrojů navštíví více než 200 000 obyvatel mexické metropole.

Jednou z velice příjemných a vyhledávaných aktivit je půjčení si lodičky na zdejším jezeře. To byste rozhodně neměli propásnout! Nicméně ani o další atrakce zde není nouze, můžete obdivovat například zříceniny Montezumových lázní s akvaduktem, Nezahualcóyotlu fontánu, projít si Museo Nacional de Antropología, Museo de Historia Natural y Cultura Ambiental, Museo del Caracol či muzeum Luise Barragána, pobavit se v lunaparku La Feria Chapultepec Mágico anebo jen tak rozjímat třeba pod jedním z mnoha místních gigantických krasavců - tisovcem Montezumův, nejstarší, zvaný El Tlatoani, je podle odhadů starý zhruba sedm set let.

TIP CK SEN: Můžeme zde vidět tradiční Voladores, létající indiány, kteří se za doprovodu hudby odvíjejí na desítky metrů dlouhých lanech z 30 m vysokého sloupu, klesají k zemi a ohrožují své životy. Proč to vlastně dělají a stal se někdy tento počin pro někoho fatálním? Účastní se tohoto rituály i ženy? Průvodce vám trpělivě vysvětlí vše, co vás zajímá.

Hrad Chapultepec – historická perla s výhledem na Mexico City.
Hrad Chapultepec – historická perla s výhledem na Mexico City.

Bazilika, kam ročně míří miliony poutníků

Při našich toulkách městem dojdeme i k bazilice Santa María de Guadalupe, což je významný svatostánek katolické církve nacházející se na úpatí kopce Tepeyac ve čtvrti Gustavo A. Madero.

Je to nejnavštěvovanější katolický chrám na světě, který předčí pouze bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Každoročně místo navštíví až 20 milionů poutníků, s tím, že vrchol návštěvnosti zažívá bazilika v prosinci, zejména pak kolem 12. prosince. To je totiž den Panny Marie z Guadalupe a pro Mexiko to znamená velký svátek. Podívat se sem je pro většinu věřících, ale nejen jich, velkým duševním ale i společenským a kulturním zážitkem.

Bazilika Panny Marie Guadalupské.
Bazilika Panny Marie Guadalupské.

Tepající centrum města

Plaza de la Constitución nebo jen El Zócalo, jak se hlavní náměstí v mexických městech přezdívají, je největší náměstí v Ciudad de México a jedno z největších na světě. Nachází se ve čtvrti Cuauhtémoc a je tepajícím srdcem celého města. Na Zócalo navazuje hlavní pěší zóna plná nejrůznějších obchodů a restaurací.

Tradiční oslavy v centru Mexico City – barevné masky, hudba a radost na každém kroku.
Tradiční oslavy v centru Mexico City – barevné masky, hudba a radost na každém kroku.

Tváří v tvář největší katedrále Latinské Ameriky

Žádná prohlídka Mexico City se neobejde bez návštěvy Metropolitní katedrály Nanebevzetí Nejsvětější Panny Marie neboli Catedral Metropolitana de la Asunción de la Santísima Virgen María a los cielos. Tato římskokatolická barokní katedrála je totiž jedním ze symbolů města. Najdeme ji přímo v centru na výše uvedeném hlavním náměstí Zócalo. Svatostánek má na svém kontě jedno významné prvenství, a to, že je největší katedrálou v Latinské Americe.

Katedrála stojí na místě, kde se původně nacházel aztécký chrám Templo Mayor, jehož některé kameny by měly tvořit zdi současné katedrály.

V katedrále byl dne 21. července 1822 korunován císař Augustín I. Iturbide, který je zde také pohřben.

TIP CK SEN: Kromě propracovaného interiéru i exteriéru stojí za vidění jistě i malba známého španělského umělce Bartolomé Estabana Murilla.

Metropolitní katedrála v Mexico City.
Metropolitní katedrála v Mexico City.

Teotihuacán

Naší další zastávkou je Teotihuacán, což je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť nejen Mexika, ale celého světa. Nicméně i nyní, zhruba 150 let od jeho objevení a započatí prací a výzkumů, nad místem stále „visí“ mnoho tajemství a nezodpovězených otázek. Jistě se dá v tomto případě říci pouze to, že nic o Teotihuacánu nevíme s jistotou. A to, co víme, je často jen mlhavé. Chybí odpovědi i na základní otázky jako třeba, jak se město zrodilo (jednou z teorií je i erupce sopky Popocatépetl), kdo byli jeho obyvatelé a kam všichni zmizeli! Dokonce ani teotihuacánské písmo ještě nebylo rozluštěno! My se však budeme snažit zodpovědět vám co nejvíce otázek a přiblížit vám tak osud tohoto mystického místa.

Teotihuacán – tajemné město bohů s výhledem z horkovzdušných balónů.
Teotihuacán – tajemné město bohů s výhledem z horkovzdušných balónů.

Ráno nasedneme do našeho autobusu a vydáme se kus za mexickou metropoli, kde se Teotihuacán nachází. Průvodce nám krátí cestu zajímavými a často tajemnými fakty o místě, které bylo v roce 500 n. l. šestým největším městem planety a které bylo náhle opuštěno. Dávná civilizace nás okouzlí třetí největší pyramidou na světě, Pyramidou Slunce, jen o málo menší Pyramidou Měsíce a několik kilometrů dlouhou Cestou mrtvých. Proč se zde neshoduje magnetický a zeměpisný sever? Proč zde telefon nemá dobrý signál?

Toto dřívější centrum mezoamerických kultur najdeme zhruba 50 km severovýchodně od mexické metropole. V roce 1987 byl Teotihuacán zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Dle vědeckých teorií měl Teotihuacán v době svého největšího rozmachu rozlohu přibližně 20 km2 a žít zde mohlo až 200 000 obyvatel, což z něj v té době dělalo jedno z největších a nejvýstavnějších měst na světě. Předpokládá se, že zde stálo až 2000 budov. Monumentálnost města je z místa cítit dodnes, stejně jako silné genius loci. To si budete moci ověřit na vlastní kůži.

Na konci prohlídky této jedinečné lokality pak stejně člověk dojde k závěru, že jistý je pouze fakt, že Teotihuacán stále čeká na rozluštění svých tajemství.

Pyramida Měsíce v Teotihuacánu – mystický symbol starověké civilizace.
Pyramida Měsíce v Teotihuacánu – mystický symbol starověké civilizace.

CO DALŠÍHO V MEXICO CITY A JEHO OKOLÍ VIDĚT

Museo Frida Kahlo

Toto muzeum nepřehlédnete díky jeho jasné barvě už z dálky. Modrý dům nebo také Caza Azul je zosobněním života a díla slavné zdejší rodačky Fridy Kahlo. Zde trávila svůj čas, nejprve se svou rodinou a po letech se svým neméně známým manželem - o 21 let starším - Diegem Riverou. Nicméně nutno podotknout, že jejich manželství platilo za bouřlivé, v roce 1939 se pak také rozvedli.

Od svého otevření v červenci 1958 toto populární a vyhledávané muzeum Casa Azul a jeho zahrady vystavují osobní předměty a obrazy obou umělců fotografie, dokumenty, knihy a nábytek, které tvořily prostředí, ve kterém Frida žila a odkud také jistě brala nápady.

Zájem o její život a dílo neutuchá ani po letech od její smrti (1954), byl to zkrátka fenomén nejen své doby, ale pro mnohé se stala nadčasovým zdrojem inspirace.

Důkazem o tom, jaký měla Frida pro Mexiko, a nejen to, význam, dokládá i fakt, že její tvář zdobí bankovku v hodnotě 500 pesos.

TIP CK SEN: Kdo by se chtěl o Fridě dozvědět více, třeba ještě před samotnou cestou do Ciudad de México, není nic snazšího než se podívat na film z roku 2002 „Frida“ se Salmou Hayek v hlavní roli.

Modrý dům Fridy Kahlo – ikonické muzeum.
Modrý dům Fridy Kahlo – ikonické muzeum.

Ráj všech milovníků umění

Pokud máte rádi muzea, neměli byste minout ani Museo Soumaya, což je soukromé muzeum a nezisková kulturní instituce umístěné v exkluzivní čtvrti Polanco. Budova má čistý futuristický vzhled a v jejích útrobách se nachází sbírka obsahující přes 66 000 uměleckých děl mj. z prehispánské Mezoameriky, stejně jako tvorbu významných evropských umělců, jakými byli třeba Rodin, Salvador Dalí, Bartolomé Esteban Murillo či Tintoretto.

Své dveře veřejnosti otevřelo muzeum poprvé v roce 2011 a velice rychle se stalo dominantou kulturní scény města a oblíbeným cílem návštěv po umění lačnících turistů i místních obyvatel.

Muzeum je pojmenováno po Soumaye Domitové, zesnulé v roce 1999 v pouhých 32 letech, která byla manželkou zakladatele muzea Carlose Slima obchodního magnáta, investora a filantropa. Ten se, pro zajímavost, objevuje na seznamu TOP 20 nejbohatších lidí světa.

Murály, murály a zase jenom murály

Jméno Diega Rivery je v mexické metropoli skloňováno opravdu v mnoha souvislostech. Muzeum nástěnných maleb Diega Rivery (Museo Mural Diego Rivera) se nachází v historickém centru města a bylo slavnostně otevřeno v roce 1988. Cílem muzea je uchovávat a šířit povědomí o Riverově dílu, ale pořádají se zde výstavy i jiných umělců. Stejně tak se zde můžete zúčastnit různých besed a koncertů. Nicméně největším lákadlem muzea je jistě Riverovo mistrovské dílo Sen o nedělním odpoledni v Alameda Central (Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central). Na něm nalezneme samotného malíře zobrazeného jako chlapce, který drží za ruku smrtku Catrinu, která se stala symbolem mexického svátku Día de los Muertos. Vyobrazena je zde rovněž Riverova žena Frida Kahlo. Sen o nedělním odpoledni v Alameda Central byl původně „doma“ v Hotelu del Prado, který byl však vážně poničen po silném zemětřesení v roce 1985. Jako zázrakem se obrazu nic nestalo!

Muzeum Soumaya – futuristická perla Mexico City plná umění.
Muzeum Soumaya – futuristická perla Mexico City plná umění.

Je libo Lucha Libre?

Víte, co je Lucha Libre? Máte rádi bojové umění? Pokud ano, pak je pro vás návštěva zdejší arény tou správnou volbou. Arena México je krytá aréna, která se nachází ve čtvrti Colonia Doctores ve čtvrti Cuauhtémoc. Aréna se primárně používá pro profesionální wrestling neboli Lucha Libre. Tato podívaná možná není pro slabší povahy a vůbec návštěvníky odmítající násilí v jakékoli podobě, ale faktem je, že je to jedinečný mexický kulturní zážitek. Stojí při něm v záři reflektorů proti sobě dva bojovníci, kteří ve snaze vyhrát používají kombinaci zápasu, akrobacie a divadelních prvků. Mají na sobě masky a někdy jsou doprovázeny drag - queens. Budova se nazývá „katedrála Lucha Libre“. Více informací o aréně a této kratochvíli.

Acuario Inbursa

Akvárium Inbursa se nachází ve čtvrti Nuevo Polanco v okrese Miguel Hidalgo a poprvé otevřelo návštěvníkům své brány roku 2014. Je to největší akvárium v Mexiku a za jeho stavbou stojí výrazný mexický miliardář Carlos Slim. Nutné je zde vyzdvihnout koncept Edutainment (Education + Entertainment), při kterém se návštěvníci nejen pobaví a prohlédnou si nepřeberné množství zvířat, ale také se dozvědí něco o ochraně moří a životního prostředí obecně, protože to se stává v posledních letech důležitým a často skloňovaným tématem. Mořské ekosystémy jsou velice křehkým prostředím, pro které výkyvy jakéhokoli druhu mohou být fatální. Nejen děti, ale i dospělí, kteří si třeba v dětství tajně přáli stát se mořským biologem, zde zcela roztají. A to jistě i v u expozic z chladné Antarktidy. Celkem se zde můžete seznámit se 14 000 exempláři a více než 350 druhy živočichů. Mezi ty největší patří žraloci, rejnoci, tučňáci, krokodýli atd.

Průvod na Den mrtvých.
Průvod na Den mrtvých.

Pod nejstarším mrakodrapem v Mexiku

Torre Latinoamericana, mrakodrap v centru Ciudad de México, je nejstarší budovou tohoto typu v zemi, pochází z roku 1956 a dosahuje výšky 182 m. Do roku 1984 se věž pyšnila prvenstvím nejvyšší stavby ve městě, avšak o to ji připravila věž Torre Ejecutiva Pemex. Ta se na vrcholu však také dlouho neohřála, nejprve ji předhonila Torre Mayor a v roce 2022 se stala nejvyšší budovou města Torre Mitikah s výškou 267 m.

Polanco – synonymum luxusu

Právě zde se nachází Avenida Presidente Masaryk nebo také třída prezidenta Masaryka, která je jednou z nejluxusnějších ulic města a obecně bývá zařazována na seznam nejdražších ulic světa. Bývá přirovnávána třeba k 5. Avenue v New Yorku. Je doslova nabitá luxusními butiky, restauracemi a velmi drahými byty. České návštěvníky samozřejmě potěší, že nese jméno po československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. Po něm ji v roce 1936 pojmenoval mexický prezident Lázaro Cárdenas del Río. Za tento návrh se postavila i židovská obec ve čtvrti Polanco, která měla Masaryka ve velké úctě mj. z důvodu jeho výrazných snah o ochranu lidských práv včetně práv židovského obyvatelstva.

Torre Latinoamericana – ikonický mrakodrap s panoramatickým výhledem na Mexico City.
Torre Latinoamericana – ikonický mrakodrap s panoramatickým výhledem na Mexico City.

Na skok do světa umění

Palacio de Bellas Artes neboli Palác umění je zdejší umělecké centrum a sídlí zde také Museo Nacional de Arquitectura a Museo del Palacio de Bellas Artes. Součástí paláce je také například velké divadlo a koncertní sál. Interiér zdobí známé nástěnné malby, jejichž autory jsou například Diego Rivera nebo David Alfaro Siqueiros.

Ale u tohoto paláce lze plně obdivovat i exteriér, nejen jeho útroby plné uměleckých skvostů. Budova byla dokončena roku 1934, ač stavba započala již o 30 let dříve, a její vzhled je mixem secese a neoklasicismu. Je obložena bílým carrarským mramorem a před ní najdeme čtyři sochy Pegasů od katalánského sochaře Agustí Querol Subiratse.

„Město kojotů“

Coyoacán (v jazyce Nahuatl název znamená „Město kojotů“) je jedna z 16 čtvrtí mexické metropole plná uměleckých galerií, řemeslných trhů, kaváren a známá svým „bohémstvím“. Původně byla tato oblast samostatným městem, ale v 50. letech 20. století byla přičleněna k Ciudad de México. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dochovanou koloniální architekturu a nasát zdejší genius loci. Coyoacán byl domovem mnoha významných osobností, zejména ze světa umění a inteligence (mj. zde žila Frida Kahlo, Diego Rivera). To podtrhuje i fakt, že dnes v této městské části stojí i univerzitní kampus UNAM, který figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.


Věděli jste, že...?

Zavražděn zde byl ruský komunistický revolucionář Lev Trockij (1940), který zde má svůj hrob a muzeum.


Palác umění – architektonický klenot a kulturní srdce Mexico City.
Palác umění – architektonický klenot a kulturní srdce Mexico City.

Jedinečné Xochimilco

Chcete zažít něco výjimečného a přitom nasát co nejvíce z tradiční mexické kultury, jídla, hudby a tance? Pak byste měli vyzkoušet Xochimilco! Je to typ mexické fiesty pořádané na pestrobarevných lodích – mexických gondolách.

V Ciudad de México, kde se tato atrakce zrodila a která také byla v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO, jde o jedinečnou turistickou atrakci s hlubokým kulturním přesahem.

Na projížďku se můžete vydat v jižní části města, kde se nacházejí ony slavné kanály čtvrti Xochimilco, které jsou posledními pozůstatky rozsáhlého vodního dopravního systému postaveného Aztéky. Návštěvníci mohou strávit na vodě skvělý čas, zdejší atmosféra je opravdu jedinečná a věřte, že se vám nebude chtít po opětovném přistání na pevnině vůbec vystoupit. Budete se plavit kolem prodejců lahodných tradičních jídel, řemeslníků a kapel mariachi.

Turisté mohou navštívit také děsivý Ostrov panenek, ovšem pozor, údajně zde straší!

Barevné lodě trajineras v Xochimilco – plovoucí fiesta Mexico City.
Barevné lodě trajineras v Xochimilco – plovoucí fiesta Mexico City.

Vzhůru na Ostrov panenek

Bojíte se rádi? Pak pokračujte dál ve čtení! Ostrov panenek (La Isla de las Muñecas) je jedna z hlavních atrakcí, která se nachází v kanálech Xochimilco, jižně od centra Mexico City, v těsné blízkosti fotbalového stadionu Estadio Azteca. Místo je jak vystřižené z hollywoodského hororu. Nutno podotknout, že ostrov se nikdy neměl záměrně stát turistickou atrakcí, vznikl na podkladu opravdového smutného osudu jedné dívky a muže, který se jí snažil plnit posmrtná přání. Nyní přitahuje nejen turisty z celého světa, ale rovněž televizní štáby.

Po celém ostrově se nacházejí panenky různých stylů a barev (většina opravdu strašidelných), které sem umístil bývalý majitel obyvatel Julián Santana Barrera, jenž zemřel na infarkt v roce 2001.

Vypráví se, že jednoho dne objevil Julian u ostrova tělo mrtvé dívky, která se utopila za nevyjasněných okolností. Farmář se samozřejmě snažil dívku zachránit, ale tragickému konci bohužel přesto nezabránil. Krátce po této tragédii uviděl v kanále plavat panenku, která pravděpodobně patřila o dívce. Santana pak tvrdil, že slyšel, jak dívka křičí, že chce svou panenku. Vyděšený pověsil panenku, kterou našel, poblíž dívčina těla. Po tomto okamžiku pokaždé, když vyšel ven, našel na jednom ze stromů viset novou panenku, v noci zase slýchal dívčin křik. Jiná legenda zase praví, že panenky věšel sám Santana, protože byl poháněn svými vnitřními hlasy a především pak hlasem mrtvé dívky. Paradoxem je, že Santana zemřel přesně na stejném místě jako utonulá dívka a mnozí věří, že jeho smrt způsobil dívčin duch, který na ostrově stále straší. Ať tak či tak, při návštěvě tohoto ponurého ostrova buďte raději obezřetní!

TIP CK SEN: Co (si) ze Ciudad de México dovézt jako suvenýr? Nepřeberné množství typických suvenýrů najdete například na Mercado de Artesanias de Ciudadela.

Mexické panenky María – tradiční suvenýr plný barev.
Mexické panenky María – tradiční suvenýr plný barev.

Popocatépetl

Popocatépetl nebo familiárně jen El Popo nebo také Don Goyo je stratovulkán, který najdeme zhruba 70 km jihovýchodně od Ciudad de México. Je asi nejznámější sopkou Střední Ameriky a jeho název bývá často využíván coby jazykolam. Jen si zkuste říci Popocatépetl rychle a vícekrát za sebou! Etymologie zde má jasno, Popocatépetl pochází z původního jazyka Nahuatl, konkrétně ze spojení slov popōca „kouřit“ a tepētl „hora“, tedy kouřící hora. Což je zde nad míru evidentní. Vědci odhadují stáří vulkánu na 730 000 let.

Se svými 5426 m je také druhým nejvyšším vrcholem Mexika. Bohužel od roku 1994, kdy se 21. prosince sopka po delším spánku opět probudila k životu a je vulkanicky aktivní, platí zákaz výšlapu na vrchol (kromě vědeckých expedic). Výjimečně se však objeví turisté, kteří tohoto zákazu nedbají a na sopku se chtějí stůj co stůj dostat, někdy ale zaplatí i cenu nejvyšší. Každopádně lezení a následného výhledu chtiví návštěvníci si mohou bez obav vyšlápnout na sousední Iztaccíhuatl (5230 m n. m.). S tím je Popocatépetl spojen sedlem Paso de Cortéz.

Prvním člověkem, který se na vrchol vyšplhal, byl prý v roce 1520 Diego de Ordaz, a to samozřejmě bez jakéhokoli moderního vybavení!

Zajímavostí je, že pokud je jasné počasí, Popocatépetl může obdivovat až 30 milionů lidí žijících v okolí, zejména obyvatelé Ciudad de México a města Puebla. Vrchol sopky je celoročně pokryt sněhem a ledem, často jsou nad ním vidět oblaka pocházející z právě probíhajících vulkanických procesů.

Kdo by zde čekal památky zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO? Asi málokdo. Přesto zde jsou! Jedná se o 14 klášterů ze 16. století, které zde byly zakládány na podnět misionářů přicházejících tou dobou ze Španělska.

Popocatépetl je zmíněn ve vědeckofantastickém románu Roberta A. Heinleina Měsíc je drsná milenka, stejně tak sehrál roli v dílech Malcolma Lowryho Pod sopkou.


Věděli jste, že....?

Diego Rivera ztvárnil Popocatépetl v několika svých dílech, ale pravděpodobně nejslavnější jako dominantní pozadí jeho olejomalby z roku 1904 La Era, kterou se nyní může pyšnit Museo Casa Diego Rivera v Guanajuato.


Jezero Texcoco

Texcoco je bezodtoké a v podstatě vysychající slané jezero v nadmořské výšce 2239 m n. m. na území Ciudad de México. Tenochtitlán, hlavní město Aztéků, dobyté v roce 1521 španělským dobyvatelem Hernánem Cortésem, bylo vybudováno právě na ostrovech v Texcocu, které byly s pevninou spojeny hrázemi.

Veškeré současné změny (vysychání) jezera Texcoco mají silný dopad na metropoli, a to se projevuje problémy v oblasti zásobování vodou, erozí a prašnými bouřemi.

Sopka Popocatépetl – majestátní strážce Mexico City.
Sopka Popocatépetl – majestátní strážce Mexico City.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ MEXICO CITY

Mexiko obecně je velice bohatou zemí co se týče fauny a flory. Zdejší květena i živočichové jsou četně zastoupeni v mnoha druzích, z čehož část tvoří dokonce zdejší endemité. V oblasti centrálního Mexika, resp. Mexico City se můžeme setkat například s fretem malým, skunkem, pytlonošem, vačicí, supem, jestřábem či kolibříkem. Mnoho turistů nebývá nadšeno, že je zde hojně zastoupen i hmyz a také zástupci plazů. Narazit tedy zde lze na štíry, chřestýše či tarantule. Národním zvířetem země je orel skalní.

Květenu regionu tvoří především stromy jako jedle, cedr, borovice, dub a cypřiš, dále pak kaktusy či vonné rostliny. Známou a pro mexickou ekonomiku významnou rostlinou je pak zejména agave, ze kterého se vyrábí vývozní artikly jako tequila či mezcal. Národním stromem Mexika je tisovec Montezumův.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pouze okolí Mexico City či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem, vlakem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Mexico City – Cancún – 1600 km

Mexico City – Puebla – 130 km

Mexico City – Oaxaca – 460 km

Mexico City – Puerto Vallarta – 850 km

Mexico City – Teotihuacán – 50 km

Spropitné

Spropitné je samozřejmě v Mexiku vítaným bonusem, ostatně stejně jako jinde ve světě. Pokud tedy budete spokojeni se službami obsluhy v restauraci, se službami řidiče taxíku, s průvodcem nebo třeba s pracovníkem hotelu (nosič zavazadel, uklízečka), předání spropitného je dobrý způsob, jak vyjádřit uznání. Můžete použít pesa či americké dolary.

V restauraci bývá obvyklé nechat číšníkovi 10 – 20% útraty, pokud však již spropitné nebylo automaticky do finální ceny zaúčtováno.

Mexický muž na trhu – odraz tradice a každodenního života.
Mexický muž na trhu – odraz tradice a každodenního života.

Etiketa

  • hodnější je používat formální tituly jako „Señor“ nebo „Señora“ následované příjmením osoby.
  • Lidé v Mexiku jsou společenští a rádi si povídají mezi sebou, ale i s cizinci. Pokud sedíte v restauraci/kavárně poblíž někoho samotného, je dobrý nápad říci mu například „buen provecho“, pokud zrovna jí.
  • V Mexiku je důležité se pro každou příležitost vhodně obléknout. To znamená oblékat se do společenského oděvu na obchodní jednání nebo naopak skromně na náboženské či kulturní akce. Nechcete totiž určitě vypadat „fachoso“, což je termín, který se používá, když se někdo v Mexiku nestará o své oblečení/vzhled a vypadá až směšně.
  • Dalším kulturním rozdílem je, že muži v Mexiku nenosí šortky a sandály. Pokud nejste na pláži, uvidíte jen opravdu málo místních obyvatel v tomto „úboru“.
  • Respektování starších a uznání jejich moudrosti a životních zkušeností je v Mexiku důležité. To zahrnuje také používání formálních titulů a oslovování s úctou.
  • Při odcházení z večírku je zvykem se rozloučit se všemi. A tím je myšleno opravdu se všemi! Loučíte se s hostitelem a poděkujete mu za pozvání k nim domů. Ale také se loučíte s každým, koho jste během party potkali, s kým jste možná ten večer jen vteřinu mluvili.
  • Mexičané rádi dávají lidem přezdívky a dělají si legraci z věcí, které mohou být někomu neznalému prostředí až nepříjemné. Výraz „politicky korektní“ v Mexiku ve skutečnosti neexistuje, zvláště pak v neformálním prostředí.

Témata, která zažehnou konverzaci s Mexičanem, jsou například:

  • Sport (např. fotbal)
  • Znalost mexických reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Mexická kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte se Mexičanem:

  • Náboženství
  • Drogové kartely
  • Vztahy s USA, Donald Trump

Jak zapadnout mezi domácí?

  • Ničím se nestresujte.
  • Nepředbíhejte frontu.
  • Na trhu smlouvejte za lepší cenu.
  • Mimo pláže se oblékejte zdrženlivě.
  • Pravý Mexičan si dá alespoň jednou denně taco. Jedna z nejčastějších frází/objednávek bývá tato: Me da tres de bistec con todo/Dejte mi tři hovězí taco se vším. Tím, že se ji naučíte, budete připraveni a hlady v Mexiku jistě neumřete.
  • Pokud uslyšíte příjemnou hudbu, můžete se začít lehce vlnit. Prožívejte rytmus.
Karnevalové masky.
Karnevalové masky.

CHUŤ MEXICO CITY

Tortas de tamales

Tortas se tamales jsou skvělé tradiční sendviče, které často poslouží řadě Mexičanů jako snídaně. I když se tolik těsta může stát zpočátku trochu těžkým pokrmem, obzvlášť takto po ránu, rozhodně tomu tak není a naopak jsou Tortas de tanales skvělým startem do nového dne, ač ingredience a příprava je vlastně triviální, jedná se prakticky jen o housku bolillo naplněnou tamalem.

Tlacoyos

Dalším běžným mexickým street food jídlem je tlacoyo, který může u turistů, kteří jsou v Mexiku poprvé, vzbudit zpočátku trochu údiv kvůli svému barevnému vzezření. Je to totiž tortilla z tmavě modrého kukuřičného těsta, jejíž nejčastější náplní je chicharrón (vepřové škvarky), requesón (měkký sýr) nebo fazolová pasta. Ingredience se před vařením naplní do středu těsta. Poté se podávají se salsou, sýrem a nopales položenými navrchu.

Pambazos

Pambazo je skvělý mexický sandwich dělaný ze speciálního chleba a plněný brambory, chorizem, salátem a smetanou. Oním tajemstvím, co dělá tu pravou a nezaměnitelnou chuť, je právě chléb. Ten je totiž předem namočen a lehce osmažen v chilli omáčce guajillo, ta totiž dodá každému soustu ten správný říz.

Camotes

Tento tradiční pokrm ze sladkých brambor se podává horký s kondenzovaným mlékem a jahodovým džemem. Je to jedna z nejstarších tradic pouličního jídla v Mexiku, kterou byste si měli alespoň jednou za svůj pobyt dopřát. Prodáván bývá prodejci s typickými pískajícími vozíky, ve kterých je funkční „pec“, a tak si můžete být jisti čerstvostí vašich „cemotes“. Často bývají stejným prodejcem nabízeny i opečené banány plátanos.

Churros

Další sladkou alternativou, která je relativně snadno k dostání, je pak churros a neodmyslitelná horká čokoláda. Jsou to tvarované válečky těsta dochucené cukrem a skořicí, které jsou na povrchu křupavé a vevnitř lahodně měkké. Často i zarytí odpůrci sladkého a lidé snažící se právě o dietu této pochutině neodolají. A není divu! Rozhodně stojí za vyzkoušení, jen pozor, může u vás vzniknout závislost!

TIP CK SEN: Pro jedny z nejlepších churros v celém Mexico City si můžete dojít do Churrería El Moro.

Chalupas Poblanas – tradiční mexická pouliční pochoutka plná chutí.
Chalupas Poblanas – tradiční mexická pouliční pochoutka plná chutí.

CO V MEXICO CITY NEVYNECHAT

Carnival

Ač je karneval spojován především s Brazílií, věřte, že v Mexiku se neslaví o nic méně. Jsou to dny, kdy slaví celá země a ulice ve všech obcích jsou plné veselí, gastronomických „orgií“, hudby, tance a pestrobarevných oděvů. Často se jedná o největší událost roku, na kterou se všichni pečlivě připravují. Výsledek pak stojí za to! O tom se můžete mimochodem sami přesvědčit každý rok v únoru nebo březnu.

Semana Santa

Svatý týden je důležitou náboženskou událostí před začátkem Velikonoc, která začíná na Květnou neděli. Po celé zemi se slaví příchod významného religiózního svátku a připomínají se významné biblické události. V ulicích jsou k vidění četná procesí. Svatý týden můžete v Mexico City zažít v březnu či dubnu.

Día de los Muertos

Asi nejznámější mexický svátek je oslavou života a vzpomínek na mrtvé. Jedná se o křesťanský svátek, který se slaví v celé zemi a rovněž v zemích, kde jsou Mexičané početně zastoupeni. Kdo by si však myslel, že se jedná o dny smutku a truchlení, je na omylu. První listopadové dny jsou plné radosti, masek, jídla a světelných efektů. Asi nejznámějším symbolem spjatým s Dnem mrtvých je lebka La Catrina, kterou ztvárnil mexický ilustrátor a karikaturista José Guadalupe Posada. Den mrtvých je slaven na začátku listopadu.

TIP CK SEN: Pokud plánujete cestovat do Mexika s menšími dětmi v době Día de los Muertos, můžete jim tento svátek trochu přiblížit v oscarovém filmu Coco.

Anděl nezávislosti – zlatý symbol Mexico City a jeho historie.
Anděl nezávislosti – zlatý symbol Mexico City a jeho historie.

Kdy jet do Mexico City?

Ciudad de México profituje ze svého subtropického klimatu, kdy se jeho obyvatelé mohou těšit z celoročně příjemných teplot, chladnější období sucha od listopadu do února, po kterém následuje teplé období - bez větších srážek - trvající do dubna a období dešťů od června do září. Jediným negativem je zdejší ovzduší, které není i s přihlédnutím k hustotě obyvatel a tedy i dopravy zcela ideální.

INFO CK SEN: Nejteplejším měsícem je květen, zatímco nejméně se v Mexico City ohřejete v lednu.

Národní palác – historické sídlo mexické vlády na náměstí Zócalo.
Národní palác – historické sídlo mexické vlády na náměstí Zócalo.

ZAJÍMAVOSTI MEXICO CITY

  • Největší městský park – Bosque de Chapultepec je největším městským parkem Latinské Ameriky.
  • Město paláců – Ciudad de México bylo tradičně známé jako La Ciudad de los Palacios čili „město paláců“, tuto přezdívku měl poprvé použít německý baron Alexander von Humboldt při jeho návštěvě města v 19. století.
  • Muzea „na každém rohu“ – Město se může chlubit největším počtem muzeí na americkém kontinentě a druhém největším na celém světě, kde první příčku obsadil Londýn. Má více než 170 oficiálních muzeí a dalších mnoho neakreditovaných.
  • Jediný hrad v Severní Americe – Hrad Chapultepec je jediným královským hradem na severoamerickém kontinentě. Obýval ho mj. evropský vládce Maximiliána I. Z rodu Habsburků, který po nějaký čas vládl Mexiku.
  • Fotbal, fotbal a zase fotbal – Město bylo první, kdo pořádal mistrovství světa ve fotbale dvakrát – v roce 1970 a 1986. Fotbalový „svátek“ se konal na největším stadionu v zemi - Estadio Azteca s kapacitou necelých 88 000 diváků.
  • Olympiáda – Ciudad de México zažilo i jiné významné sportovní události, a to například v roce 1968, kdy se zde konaly XIX. letní olympijské hry.
  • Největší univerzita – Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM) je největší univerzitou v Latinské Americe a Mexičané jsou na ni právem hrdí. Byla otevřena v roce 1910 a je vybavena například divadlem, kinem, má své orchestry, fotbalový tým atd. Je domovem více než 300 000 studentů a necelých 40 000 akademiků. Hlavní kampus UNAM, který nese název Universitaria, byl postaven v 50. letech 20. století v rámci architektonického projektu a od roku 2007 je dokonce součástí světového dědictví UNESCO.
  • UNESCO – Na území Ciudad de México se nacházejí čtyři lokality, které jsou součástí světového dědictví UNESCO, a to: historické centrum, Xochimilco, UNAM a dům Luise Barragána.
  • Nejstarší metropole – Mexico City je nejstarší hlavní město na americkém kontinentě. Bylo založeno Aztéky v roce 1325 a vystavěno na ostrůvcích na jezeře Texcoco. Toto hlavní město Aztécké říše dostalo jméno Tenochtitlán.
  • Nejstarší ulice – V Ciudad de México najdeme také nejstarší ulici Severní Ameriky. Byla postavena Aztéky v letech 1377 – 1389 a v dnešní době je známá pod pěti různými názvy, sekcemi ulice: Tacuba, Hidalgo Avenue, Puente de Alvarado, Ribera de San Cosme, či Mexico-Tacuba.
  • Archeologická naleziště – Kulturní a historické bohatství neskrývá jen město samotné, ale také jeho okolí. Nejvýznamnější archeologická naleziště jsou: Cuicuilco, Santa Cruz Acalpixca, Templo Mayor, Tlatelolco, Santa Cecilia, Tenayuca, Teotihuacán a Acozac.
  • Taxíky – Další zajímavým prvenstvím města je jistě zdejší největší flotila taxíků. Obyvatelé metropole mohou denně vybírat z počtu 140 000 registrovaných vozů! Příjemným bonusem je navíc cena, mexické taxi patří k těm velice levným!
  • Původ slova Mexico – Stát Mexiko dostal své jméno po městě Mexiko. Slovo Mexico pochází z jazyka Nahuatl, kterým mluvili Mexikové neboli Aztékové. Význam slova „Mexiko“ je jen dohadem, ale pravděpodobně je tvořeno třemi nahuatlskými slovy: „metztli“ čili „měsíc“; „xictli“ čili „pupík“ nebo „střed“; a přípona „-co“ označující „místo“. Úplný překlad by tedy mohl být „v pupíku měsíce“ nebo spíše pak „uprostřed měsíčního jezera“. Město Mexico - Tenochtitlán bylo založeno na ostrůvcích na jezeře Texcoco, dříve známém jako Měsíční jezero.
  • Nejnavštěvovanější bazilika – Bazilika Panny Marie Guadalupské je druhým nejnavštěvovanějším katolickým svatostánkem na světě. Předhání ji jen svatý Petr ve Vatikánu. Mexický chrám navštíví ročně až 20 milionů lidí.
  • Heraldický symbol – Byl udělený městu španělským králem Karlem V. znázorňuje dva lvy, hrad, ke kterému vede most nad modrou barvou, ta představuje vodu – jezero, na kterém bylo město postaveno. Zlatý okraj erbu je lemován deseti hlavicemi opuncií.
  • Masaryk v Mexico City – V hlavním městě Mexika nalezneme Avenida Presidente Masaryk!
  • Vulkán na dohled – Spící sopka nedaleko Ciudad de México, ne kterou se můžete bez větších obav vydat na túru, se jmenuje Iztaccíhuatl (v jazyce Nahuatl název pro „bílou ženu“).
  • Bruslení v centru města – V prosinci 2019 bylo na hlavním náměstí – Zócalo – instalováno kluziště o rozloze 4000 m², které je největší městské kluziště na světě, co nevyužívá vodu. Je známé jako „Eco - Rink“ a prospívá životnímu prostředí tak, že snížilo emise CO2 o 95 tun a uspořilo 185 000 l vody.
  • Rozkvetlé Mexico City – Stromy žakaranda zdobí některé zdejší ulice a nejen, že jim opravdu „sluší“, ale zvyšují ještě mnohonásobně jejich fotogeničnost. Fotit si město, když takto každé jaro (zejména v březnu a dubnu) zfialoví, sem jezdí turisté z celého světa. Nicméně někteří z nich mají žakarandy mylně za japonské sakury čili třešňové květy, ty však kvetou růžově.

Graf počasí, Mexico City.
Graf počasí, Mexico City.

Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole