ZAJÍMAVOSTI O CHICHÉN ITZÁ
Chichén Itzá navštíví ročně až 2 500 000 turistů.
Správná výslovnost Chichén Itzá je „Čičen Icá“.
Chichén Itzá byla vystavěna v architektonickém stylu puuc.
Ač se jedná pouze o teorii, vědci se koncem 20. století začali domnívat, že město nebylo řízeno jedním vládcem či dynastií, jak bylo tou dobou zvykem, ale pravděpodobně zde vládla rada složená z členů elitních vládnoucích linií. V posledních letech však dle archeologů tato domněnka dostává trhliny, není tedy dodnes jasné, jak ý typ vlády v Chichén Itzá vlastně existoval.
Motivem, který se táhne po celé stěně hlavní pyramidy, je opeřený had neboli Kukulkán (odtud Kukulkánova pyramida), mayský bůh. Ač se objevuje v mnoha kulturách Mezoameriky, pro Maye měl obzvláště význam. Toltékové a Aztékové jej nazývali Quetzalcóatl, guatemalští Mayové Quiché pak Gucumatz.
V roce 1843 se Chichén Itzá dostala do povědomí širší veřejnosti knihou „Incidents of Travel in Yucatán“ od Johna Lloyda Stephense, která dokumentovala Stephensovu cestu po Yucatánském poloostrově, na které nechyběla samozřejmě ani návštěva Chichén Itzá. O 20 let později se ruiny dostaly také do knihy „Cités et ruines américaines“ od významného francouzského archeologa, cestovatele a fotografa Desiré Charnay.
Archeologové objevili několik jasně ohraničených seskupení struktur, které byly kdysi odděleny nízkými zdmi, je to Great North Platform, Osario Group, Central Group a Chichén Viejo.
Chichén Itzá resp. její jednotlivé stavby byly propojeny hustou sítí dlážděných cest, nazývaných sacbeob.Sacbe (v množném čísle sacbeob) neboli „bílá cesta“, je vyvýšená dlážděná cesta, kterou stavěli Mayové zejména ve svých městech, nicméně byly nalezeny i sacbeob mimo města. Většina sacbeob však spojovala chrámy, náměstí a obřadní místa.
Během jarní rovnodennosti (tj. kolem 20. a 21. března) a podzimní rovnodennosti (tj. kolem 20. a 21. září) se u pyramidy v Chichén Itzá děje něco úchvatného. V těchto dnech dopadá sluneční světlo na Zemi přímo na rovníku a délka dne a noci jsou víceméně stejné. Stín, který pak vrhá zapadající slunce, vyvolává dojem Kukulkána (opeřeného hada) plazícího se dolů po schodech. Každý rok se na tento fenomén přijíždí podívat mnoho návštěvníků. Jde prakticky o hru světla a stínu, ale přesto se vám tato podívaná vryje pod kůži, mystično by se zde dalo „krájet“.